Asijská rybí polévka

13.09.2017

Spojení asijské kuchyně a ryb je mým favoritem už hodně dlouho. Na vývar používám nejčastěji lososí hlavy, ale klidně můžete použít i jinou rybu. Nemusíte ani nutně používat hlavy, ale klidně i ořezy z filetování. V Oceanu 48 mají lososí hlavy i ořezy doslova za pár korun, takže doporučuji vyrazit tam. U Měnínské brány je taky skvělá rybárna, kde mají velký výběr čerstvých ryb. Vždycky, když někde kupuji čerstvé ryby, zjišťuji si, kdy přiváží nové, přece jen ryba není zrovna dvakrát trvanlivá potravina, takže je fajn koupit a spotřebovat ji co nejčerstvější. V Oceanu 48 přiváží ryby v úterý a pátek brzy ráno, takže hned ten den máte záruku opravdové čerstvosti. 

Když vařím tuto polévku, udělám si vývaru větší množství a pak si ho zamrazím, abych nemusela pokaždé, když mám chuť na asijskou rybí, shánět suroviny a vařit nový vývar. Pokud ji budete vařit poprvé, doporučuji dodržet přesné množství ingrediencí a až napodruhé experimentovat. Recept jsem vytvářela poměrně dlouho, právě proto, aby byly všechny chutě vyvážené a nepřebíjely jedna druhou. Pokud budete mít nějaký další tip, kde jsou k dostání čerstvé ryby, napište mi do komentářů. 


25 minut + vaření vývaru / 4 porce


Ingredience: 

Na vývar: 

2 lososí hlavy

3 mrkve

2 petržele

4 řapíky celeru

1 šalotka i s natí

1 stonek citrónové trávy

2 celé skořice

1 hvězdička badyánu

2 tobolky kardamomu (zeleného)

1/2 lžičky anýzu

1-2 chilli papričky

na 1 litr polévky:

1 l rybího vývaru

citrónová šťáva

1-3 lžíce rybí omáčky

60 g skleněných nudlí

1 jarní cibulka

čerstvé asijské bylinky (koriandr, thajská bazalka...)

čerstvé klíčky, bambus, chilli, srpečky citrónu...

Postup:

1. Do velkého hrnce vložíme omyté rybí hlavy, zeleninu a všechno koření na vývar. Kořenovou zeleninu nemusíme škrábat, stačí ji důkladně omýt. Zalijeme cca 4 litry vody, přiklopíme a přivedeme k varu. Jakmile voda začne vřít, stáhneme plamen. Vývar nemusí klokotat, stačí, když jím jednou za čas proběhnou bublinky. Takto necháme táhnou alespoň jednu hodinu, pokud máme čas, můžeme nechat i několik hodin.

2. Hotový vývar přecedíme přes plátýnko, abychom ho zbavili všech nečistot. Rybí hlavy obereme a maso necháme bokem do polévky. 

3. Skleněné nudle zalijeme vroucí vodou a necháme změknout. 

4. Litr rybího vývaru zahřejeme, aby byl horký, ale nevařil a dochutíme citrónovou šťávou z cca polovinu citrónu a rybí omáčkou. Rybí omáčka je hodně výrazná, takže dochucujeme po malých dávkách a opatrně.

5. Do misek rozdělíme nudle, rybí maso z hlav, cibulku nakrájenou na drobno, bambus, klíčky a bylinky. Zalijeme horkým vývarem a servírujeme s čerstvými asijskými bylinkami, chilli a srpečky citrónu na dokyselení.