Borůvková marmeláda s levandulí

15.08.2017

Všichni z Brna určitě znají Božský kopeček. Jejich zmrzlina je prostě božská. Mají netradiční příchutě a kombinace, a hlavně je to zmrzlina opravdu poctivá. Jednou jsem u nich ochutnala kombinaci borůvka s levandulí a byla úžasná. Takže když jsem dostala nabídku od kamarádky: čerstvé borůvky z Jeseníků, kombinace borůvka s levandulí byla jasná volba. 

Když dělám marmelády nebo džemy, snažím se vyvarovat kupovaným želírovacím cukrům. Jsou plné konzervačních látek a nejrůznějších dalších zbytečností, které ke mně do kuchyně nepatří. To, proč nám džem nebo marmeláda želírují, způsobuje pektin, který je v ovoci přítomný. Obecně platí, že kyselejší ovoce (rybíz, citrusy...) obsahují pektinu dostatečné množství a není tak nutné k nim pektin přidávat. Čím je ovoce zralejší, tím méně pektinu obsahuje, takže je lepší pracovat s ovocem právě dozrálým případně lehce nedozrálým. Když přece jen potřebujete pektin do marmelády přidat, zkuste použít jeho přírodní verzi, která se získává z citrusů. Dá se koupit například zde. Já mám radši marmelády kyselejší, takže pokud se vám bude tato zdát málo sladká, přidejte si cukr dle svých chutí. Pozor na levanduli, při vaření nebude moc výrazná, ale musíme počítat s tím, že se její chuť po odležení zvýrazní, takže to s ní nepřežeňte, ať pak marmeláda nechutná jako mýdlo. 


30 minut


Ingredience:

2,5 kg lesních borůvek

1,8 kg třtinového cukru

3-4 lžíce levandule

1-2 lžičky kyseliny citrónové


Postup:

1. Připravíme si zavařovací sklenice na marmeládu. Důkladně je vymyjeme horkou vodou, aby byly dokonale čisté. 

2. Do většího hrnce dáme borůvky a cukr. Mícháme, dokud se cukr nerozpustí a tekutina nezačne vařit. Necháme lehce probublávat cca pět minut. Přidáme levanduli a kyselinu citrónovou a vaříme dalších pět minut.

3. Uděláme test hustoty. Na studený talíř dáme lžičku marmelády, pokud je stále hodně tekutá, ještě chvíli vaříme.

4. Hned po odstavení plníme marmeládu do připravených sklenic, zavřeme a postavíme dnem vzhůru. Po zchladnutí by se při poklepání na víčko sklenice (pokud tedy není skleněné) měl ozvat dutý zvuk. Pokud některá ze sklenic zní jinak než ostatní, spotřebujte ji jako první a uchovávejte ji v lednici.