Bramborové šišky s mákem a červeným zelím

19.03.2018

V kuchyni zelí moc nepoužívám a tak jsem si řekla, že s tím musím něco udělat. Přeci jen, nejčastěji máme zelí spojené s masovými jídly, ať už je to vepřo knedlo zelo nebo pečená kačena. Popustila jsem uzdu své fantazii a vymyslela tuto netradiční kombinaci bramborových šišek s mákem a červeného zelí upraveného na sladko s balzamikovým octem, kořením a povidli, navrch doplněné o karamelizované vlašské ořechy. Moc velké očekávání jsem od svého výmyslu neměla, ale velmi mile mne překvapil. Myslím, že by byla velká škoda se s Vámi o recept nepodělit. Bramborové šišky jsou klasika, ale kořeněné zelí jim dodává nový rozměr. Jídlo je trošku náročnější na dobu přípravy, ale při dobrém rozvržení činností, nic hrozného. Brambory si můžete uvařit den předem, tím se celá příprava urychlí. Kombinace zelí a bramborového těsta je poměrně těžká záležitost, tak to určitě nepřehánějte s velikostí jednotlivých porcí, ať se pak zvednete od stolu. 


90 minut / 8-10 porcí


Ingredience:

Na bramborové šišky:

800g uvařených brambor ve slupce 

300g krupice (nebo semolinové mouky z tvrdé pšenice)

2 šťastné žloutky

50g mletého máku

špetka soli

Na zelí:

1 menší hlávka červeného zelí

1 červená cibule

100ml balsamicového octa

4 vrchovaté lžíce třtinového cukru

400g povidel

1/2 lžičky mletého hřebíčku

olej

sůl

Na ořechy:

2 lžíce třtinového cukru

100g vlašských ořechů

moučkový třinový cukr na servírování

Postup:

1. První si připravíme červené zelí. Zelí nakrájíme nebo nastrouháme. Ve větším hrnci na oleji opékáme nadrobno nakrájenou červenou cibuli. Jakmile změkkne přidáme červené zelí, balsamicový ocet, mletý hřebíček, sůl a na mírném ohni necháme pod pokličkou dusit.

2. Do velkého hrnce dáme vařit vodu se špetkou soli.

3. Uvařené brambory oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle, přimícháme krupici, žloutky, mák, sůl a vypracujeme kompaktní těsto. Hustotu těsta upravujeme množstvím krupice. Mělo by být husté tak, aby se z něj daly tvarovat jednotlivé šišky. Musíme pracovat rychle, protože čím déle budeme těsto hníst, tím více bude řídnout, díky škrobu, v bramborách obsaženém. 

4. Z těsta tvarujeme jednotlivé šišky (vál si podsypáváme krupicí), které vaříme ve vroucí vodě. 

Šišky po vyplavání na hladinu necháme povařit cca 1-2 minuty. Zde záleží na velikosti, čím větší budou, tím déle je musíme vařit. Hotové šišky vytahujeme děrovanou naběračkou a odkládáme do nahřáté mísy, aby byly stále teplé.

5. Zkontrolujeme červené zelí, pokud už je měkké přidáme povidla a ještě 10-15 minut podusíme. Zelí v průběhu vaření ochutnáváme a dochucujeme (cukrem, solí, hřebíčkem).

6. Na pánvi rozpustíme dvě lžíce třtinového cukru na karamel. Přidáme ořechy a rychle je v karamelu obalíme. Odstavíme z plamene a ořechy přesypeme na prkénko nebo plech, aby se k neslepily.

7. Bramborové šišky s mákem servírujeme s kořeněným zelím, restovanými karamelizovanými ořechy a posypané moučkovým třtinovým cukrem.