Brokolicové karbenátky a řepové hranolky

14.12.2020

Zeleninové karbenátky jsou u nás doma jedna z nejvíc oblíbených záležitostí. Holky je milují a dají se obměňovat podle toho, co zrovna přebývá v lednici. Stačí, když si osvojíte základní postup a pak už můžete vymýšlet různé nové kombinace donekonečna. Tyto brokolicové s gorgonzolou jsou náš evergreen, který nikdy nezklame. Připravova jsem je i v Dobrém ránu a dokonce i tam, kde se většina štábu tváří jako zarytí masožravci, ocenili jak karbenátky tak hranolky. Testovala jsem je i na lidech, kteří brokolici prohlašují za neoblíbené jídlo a pokud karbenátky opravdu dobře dochutíte, uspějete i u takových. V receptu karbenátky smažím, ale klidně je můžete jako zdravější verzi upéct. Pokud je budete péct můžete vynechat i vajíčko, ale při smažení by se Vám rozpadali. Místo mouky používám jako pojidlo ovesné vločky. Vločky totiž po namočení ve směsi hezky nabudou a karbenátky tak získají lepší strukturu a drží lépe po hromadě. Jako přílohu jsem zvolila řepové hranolky. Řepa je teď v zimních měsících k dostání všude a je to příjemná alternativa místo klasických bramborových hranolek. Jogurtový dip je nejjednodušší věc, kterou můžete dát úplně ke všemu a nikdy nezklame.

Variace na základní recept karbenátků. Jako základní zelenina se skvěle hodí i květák, dýně,  mrkev, cuketa, hrášek atd. Pokud zvolíte zeleninu, která si po uvaření stále zachovává pevnější strukturu například mrkev, předem jí určitě nastrouhejte a poté do základní směsi přidejte ještě trochu mléka a vloček, mouky nebo strouhanky navíc, aby byla konzistence kompaktní. Koření se dá taky přizpůsobit dle vašich referencí, ke květáku se skvěle hodí kurkuma nebo můžete zvolit klasickou cestu třeba mrkev, celer, kmín, fantazii se meze nekladou. K brokolice se mi zkrátka hodí gorgonzola, ale je to opravdu výrazný sýr, takže můžete použít nějaký méně výrazný a nebo ho vynechat úplně. Ale táhnoucí se sýr z pusy při kousnutí do karbenátku si myslím, že určitě chcete, třeba dýně a ementál, květák a gouda nebo květák a kozí sýr. Zkoušejte!


45 minut


Ingredience:

Na karbenátky:

1 brokolice

150g gorgonzoly dolce na kostičky

2ks vejce z volného chovu

3-5 lžic jemných ovesných vloček

200g strouhanky na obalování (případně kukuřičné strouhanky pro bezlepkovou verzi)

1 1/2 lžičky mletého koriandru

2 lžičky římského kmínu

sůl, pepř

řepkový olej na smažení (olivový olej na pečení)

Na hranolky:

4 červené řepy

5 stroužků česneku

2 větvičky čerstvého rozmarýnu (tymiánu, majoránky...)

případně sušené bylinky (rozmarýn, oregáno, tymián, majoránka...)

sůl, pepř

olivový olej

Na jogurtový dip:

200g bílého jogurtu s živými kulturami (Hollandia, zrající v kelímku..)

šťáva z 1 citrónu

čerstvé bylinky meduňka, máta, koriandr, petržel...

sůl, pepř

2 lžíce olivového oleje

Postup:

1. Troubu předehřejeme na 230° hornídolní ohřev. Brokolici nakrájíme na menší kousky (i s košťálem) a dáme vařit do osolené vroucí vody.

2. Červenou řepu (syrovou) okrouháme a nakrájíme na jednotlivé hranolky. V plechu důkladně promícháme s bylinkami, solí, pepřem, olejem a přidáme rozmáčknuté neoloupané stroužky česneku. Dáme péct do vyhřáté trouby. Pečeme 30 minut.

3. Mezi pečením nachystáme směs na karbenátky. Slijeme vodu z brokolice. Brokolici rozmačkáme, stačí vidličkou, aby byla pořád viditelná struktura a přimícháme všechny zbývající ingredience kromě strouhanky a oleje. Pokud nám bude připadat směs příliš řídká můžeme přidat více vloček a nebo strouhanku. Jednotlivé karbenátky obalujeme ve strouhance.

4. V hrnci rozehřejeme vrstvu oleje. Smažíme jednotlivé karbenátky do zlatova cca 5 minut z obou stran. Usmažené karbenátky odkládáme na papírové utěrky, aby se odsál přebytečný tuk. Nezapomeneme na hranoky a v průběhu smažení kontrolujeme.

5. Jogurtový dip vytvoříme smícháním všech ingrediencí. Můžeme přidat více bylinek nebo citrónové šťávy podle našich preferencí. 

TIP: Když budete mít hotovou směs na karbenátky, před začátkem smažení si udělejte jeden malý testovací vzorek, který si usmažíte. Ochutnejte a dolaďte si základní směs. Smažením se slanost a chuť koření hodně upozadní, takže syrová směs by měl být mnohem výraznější než výstup.