Candát s jarním bramborovým salátem

07.07.2017

Ryby! Já bych je v létě mohla jíst skoro pořád. Obzvlášť toto léto, které začalo tak strašně rychle a intenzivně. V horku mám nejraději rychlá a svěží jídla a když jsou ještě jednoduchá a nemusím se s nimi saunovat u sporáku, tak je to ta nejlepší kombinace. No a ryby jsou jasnou volbou. Jsou rychle hotové a nevyžadují složitou přípravu. Pokud máte kvalitní rybu, stačí jí opravdu pár minut. U nás doma ryby jíme aspoň jednou týdně. Děti jsou na ně zvyklé od malička a zbožňují je. Pamatuji si, že když ještě Ema ani pořádně nemluvila a na oběd jsme měli rybu, pomáhala jsem jí s nabíráním soust na lžičku. Najednou začala hrozně plakat a asi až po pěti minutách se mi podařilo rozkódovat problém: na lžičce nebyla rybička :D 

Tento recept jsem vymyslela zrovna z toho, co jsem měla po ruce. Do salátu jsem použila mladý pórek, protože jsem ho právě protrhávala na zahradě a potřebovala ho nějak zužitkovat, pokud ho nemáte, klidně použijte jarní cibulku, taky bude skvělá. Navíc, když si brambory uvaříte den do-předu, budete mít oběd nebo večeři hotové doslova za pár minut.


30 minut ( 30 minut vření brambor) / 4 porce


Ingredience (na salát):

0,5 kg brambor

svazek ředkviček

větší svazek mladého pórku (jarní cibulka)

40 g másla

olivový olej

1 lžička indického kari

200g bílého jogurtu

1 lžička plnotučné hořčice

sůl

pepř

na rybu:

4 filety z candáta i s kůží (počítejte 200 - 250g na osobu)

2 lžíce másla

sůl

pepř

petržel a citrón k podávání

Postup:

1. Brambory uvaříme ve slupce. Pokud si je uvaříme den předem, celá příprava se nám velmi urychlí. Brambory necháme vychladnout a zbavíme je slupky. 

2. Brambory nakrájíme na nudličky nebo je promáčkneme přes kráječ. Ředkvičky nakrájíme na kousky. Pórek nakrájíme a několik minut restujeme na másle s olivovým olejem a kari. Několik pórků si necháme stranou na dozdobení. Smícháme jogurt, hořčici, sůl, pepř a promícháme. Smícháme všechny ingredience na salát a odložíme do lednice, než připravíme rybu.

3. Filety z candáta důkladně omyjeme vodou a osušíme. Dochutíme solí a pepřem. Rozehřejeme si pánev s máslem, na mírném plameni opékáme rybu nejdříve kůží dolů (lépe se nám propeče). Smažení ryby bude trvat cca 5-10 minut, podle tloušťky filetů. Hotovou rybu posypeme nasekanou petrželkou.

4. Salát servírujeme s rybou a na boku se srpečky citrónu a nasekanou petrželkou