Celerová krémová polévka

20.03.2018

Další z řady rychlých večeří, která není náročná na přípravu, ale všichni ji budou milovat. Když jsem ji dělal poprvé, měla jsem trošku pochybnosti, jestli ji budou jíst děti. Nejenom, že ji jedly, ale dokonce si dvakrát přidaly. Takže prošla i nejpřísnějším hodnocením více než úspěšně. Celer se nejčastěji používá do vývarů, základů omáček, pod maso...s další kořenovou zeleninou, ale hlavní roli ho většinou zahrát nenecháme. Nebo já jsem to tak velmi dlouho dobu měla. Jednou, když jsem večer už neměla energii jít na nákup a potřebovala vymyslet večeři ze surovin, co jsem měla doma, tak přišla řada právě na celer a pár dalších surovin, co se mi zrovna povalovaly v lednici. Ještěže si někdy večer dávám víno a nedopitá láhev byla poruce. V tomto receptu je totiž právě víno, tou tajnou ingrediencí, kterou rozhodně nevynechávejte. Já jsem polévku nakonec doplnila o zastudena lisovaný konopný olej, ale pokud nebudete mít ten, klidně použijte jinou alternativu (olivový, dýňový, řepkový). Tak snad si ji taky oblíbíte jako my doma a zařadí se do vašeho polévkového repertoáru.


40 minut / 4 porce


Ingredience: 

1 bulva celeru

2 větší kořene petržele

1 1/2 lžičky sušeného tymiánu

3 lžíce olivového oleje

2 lžíce másla

1 cibule (větší)

200ml bílého suchého vína

600ml zeleninového vývaru (nebo vody)

200ml sladké smetany

sůl

pepř

konopný olej k servírování

Postup:

1. Troubu předehřejeme na 220° hornídolní ohřev. Zeleninu očistíme, nakrájíme na menší kousky a dáme do pekáčku. Promícháme se dvěmi lžícemi olivového oleje, timiánem a špetkou soli. Pečeme v předehřáté troubě 25 minut.

2. V hrnci na rozpuštěném másle a jedné lžíci olivového oleje zpěníme cibulku. Až cibulka změkne přidáme pečenou zeleninu a zalijeme vínem.

 Necháme víno odpařit, aby vyprchal všechen alkohol (cca 2 minuty). Poté přidáme vývar, sůl, pepř a provaříme. Stačí pár minut. Nakonec přidáme smetanu. Prohřejeme a rozmixujeme ponorným mixérem na hladký krém.

3. Každou porci zakápneme konopným olejem, troškou smetany a lehce posypeme tymiánem.