Dýňové muffiny s karamelovým krémem

10.10.2018

Dýně, karamel, kardamom, skořice, zázvor víc podzimně už to snad nejde. Dýně je skvělá, protože se dá použít do slaných i sladkých jídel. Už jsem se několikrát snažila upéct klasický dýňový koláč, ale nemohla jsem mu přijít na chuť. Vyzkoušela jsem několik receptů, několikrát si je upravila a už se začala smiřovat s tím, že dýňový koláč asi nikdy nebudu péct (možná ani jíst), ale naštěstí to zachránil Ital v kuchyni. Ten do koláče dýni upekl a pak  se spoustou koření přidal přímo do těsta. Já jsem si recept trochu upravila a místo koláče upekla muffiny a doplnila o karamelový krém s kardamomem. Nebojte se přidat větší množství koření, klidně v jiných poměrech než uvádím v receptu, nebo doplňte o vaše oblíbené. Fantazii se meze nekladou. Díky dýni je těsto neuveřitelně vláčné a navíc vám muffiny vydrží i tři dny ve skvělé kondici. Pokud je teda nesníte všechny hned první den, jako se to děje u nás doma.

Tento recept jsem připravovala na natáčení Sama doma. tématem byl barevný podzim, takže jsem zvolila jako hlavní suroviny dýni, jablka, hrušky a ořechy. Kromě těchto muffinů jsem pekla ještě obrácený koláč (recept zde). Na živém vysílání je vždycky největší zábava, že absolutně netušíte, co z Vás vypadne. Já pravidelně plácku nějaký nesmysl, ale to k tomu patří, pak by to nebyla žádná zábava. Navíc se většinou potýkám s nějakou drobností, která nevyjde, tak jak má. Například při tomto natáčení, mi pořádně neztuhl krém, takže na záverečné foto tekl úplně všude. Naštěstí všem chutnalo i s tekutějším krémem a aspoň byla větší sranda. Koho by zajímal můj výkon, můžete mrknout sem.

Poslední poznámka k surovinám. Dýni nejčastěji používám hokaido, ale můžete sáhnout i po máslové nebo muškátové. Hokaido je výraznější, máslová jemnější a pokud použijete muškátovou uberte trošku koření. Do krému doporučuji použít čerstvě mletý kardamom. Já si ho vždycky těsně před pečením roztluču v hmoždíři. Dosáhnete, tak mnohem výraznější a aromatičtější chuti a vůně. Tak ať se vám podzimní recept vydaří.


30 minut + 20 minut pečení 


Ingredience (12 muffinů):

500g dýně (máslová, hokaido, muškátová) viz úvod

35g másla

190g třtinového cukru

2 vejce

3 lžíce olivového oleje

200g celozrnné mouky

1 1/2 lžičky prášku do pečiva 

3/4 lžičky sody

1 lžička mleté skořice

1/2 lžičky mletého zázvoru

1/2 lžičky mletého hřebíčku

Na krém:

200g třtinového cukru

120g másla

250ml smetany ke šlehání 33%

300g mascarpone

1 lžička mletého kardamomu

Postup:

1. Troubu předehřejeme na 200° hornídolní ohřev. Dýni oloupeme (hokaido nemusíme), nakrájíme na plátky, promícháme na plechu s máslem a pečeme 15-20 minut do změknutí. Po upečení dýni rozmixujeme na pyré.

2. Než se upeče dýně připravíme těsto. Formu na muffiny vyložíme košíčky nebo pečícím papírem. Vejce s cukrem a olejem vyšleháme do nadýchané světlé pěny. v jiné misce smícháme všechny suché ingredience (mouku, prášek do pečiva, koření). Do našlehané směsi špachtlí zamícháme dýňové pyré a po částech moukovou směs.

3. Troubu přenastavíme na 180°. Těstem naplníme košíčky a pečeme 20 minut. Před vytažením otestujeme špejlí, zda jsou muffiny propečené.

4. v průběhu pečení muffinů připravíme krém. Cukr na mírném plameni na pánvi s tlustým dnem rozpustíme na karamel. Do karamelu přidáme máslo (pozor bude hodně bublat, tak ať se nespálíte) a po chvilce, až se máslo rozpustí, pomalu přiléváme smetanu. Karamelovou směs mícháme dokud se všechny ingredience nepropojí. 

5. Mascarpone vyšleháme (stačí půl minuta) a postupně přimícháme zchladlou karamelovou směs a kardamom. Pokud je krém moc tekutý necháme ho vychaldit v lednici.

6. Vychladlé muffiny zdobíme krémem. Můžeme použít cukrářský sáček nebo nanášet ledabyle lžící. Nakonec můžeme posypat skořicí nebo směsí koření.