Hruškové lívance bezlepku

13.07.2017

Lívance, palačinky a vafle u nás doma zbožňujeme. Protože je dělám ke snídani poměrně často, pokaždé se je snažím trochu obměnit, vylepšit, a aby byly zase o kousek zdravější. Tyto jsou z přirozeně bezlepkové mouky z pohanky a rýže. Když už peču nebo vařím bez lepku, snažím se používat mouky ze surovin, které lepek přirozeně neobsahují, nejčastěji volím právě pohankovou nebo rýžovou mouku. Když jsem začínala s bezlepkovým pečením experimentovat, myslela jsem si, že se pšeničná mouka prostě jenom nahradí jinou. No, ale ne vždy to tak opravdu funguje. U toho receptu se ale nemusíte bát, že něco pokazíte, i když použijete jinou mouku. Prášek do pečiva používám z vinného kamene, je bez fosfátů a přidané mouky, takže je taky přirozeně bez lepku. Oves (v receptu ovesné otruby) sice lepek přirozeně neobsahuje, ale je často zpracováván v závodech, kde mohl přijít do kontaktu i s jinými obilovinami (hlavně pšenicí), takže při koupi musíte hledat ty opravdu bezlepkové. Pokud tedy toužíte po stoprocentně bezlepkové verzi :)

Když byly děti menší, dělávala jsem častěji palačinky, protože starší-Ema milovala, že si je může zamotat a vykusovat do nich díry :) Lívance si zase může líp nazdobit, což oceňuje teď, když je starší. Na fotkách jsou lívance se šlehačkou a čerstvým ovocem, což je kombinace, kterou mám nejradši, ale i se zakysanou smetanou nebo jogurtem (pro odlehčenější verzi) jsou skvělé. Protože je v těstě obsažené hruškové pyré a javorový sirup, jsou lívance přirozeně sladké a chuťově vyvážené, takže je někdy nechávám dětem k svačině jen tak do ruky (teda pokud nějaké od snídaně zbudou). Javorový sirup jim dodá lehce karamelovou příchuť, ale můžete sáhnout i po jiném zdravějším sladidle, sirup z agáve nebo med jsou taky výborné.


30 minut / 4 porce


Ingredience:

100 g pohankové mouky

50 g rýžové mouky

3 lžíce ovesných otrub (bezlepkových)

2 lžičky prášku do pečiva z vinného kmene

špetka soli

200 ml hruškového pyré

300 ml kefíru

1 šťastné vejce

50 ml javorového sirupu (nebo agáve sirupu, rýžového sirupu, medu...)


Postup:

1. V jedné míse si smícháme všechny sypké ingredience, tedy obě mouky, otruby, prášek do pečiva a sůl. V druhé míse smícháme mokré ingredience: hruškové pyré, kefír, vejce, javorový sirup a promícháme. Důkladně propojíme obě směsi.

2. Na rozehřáté pánvi smažíme lívance. První stranu opékáme na mírném až středním plameni a druhou na středním až silném plameni. Servírujeme s čerstvým ovocem, šlehačkou nebo zakysanou smetanou.