Jablečné müsli tyčinky

17.09.2017

Už je to nějaký pátek, co jsem chtěla dělat domácí tyčinky. Myslela jsem si, že to nic není, ale ukázalo se, že celkem je. Na internetu najdete spousty receptů, ale většinou se mi nezdály moc zdravé, a protože to byl hlavní požadavek, který jsem měla, tak jsem začala zkoušet a experimentovat sama. Byl to měsíc nebo dva, kdy z toho největší radost měli nepochybně všichni přátelé, protože jsem na naše srazy nosila tyčinky nebo granolu (když se tyčinky rozpadaly), protože sníst takové množství experimentů u nás doma opravdu nebylo v našich silách. Tyčinky samy o sobě nejsou nijak náročné na přípravu, ale většinou problém nastane u krájení. Časem jsem přišla na ideální poměry ingrediencí, aby byly tyčinky chuťově vyvážené, křupavé, ale ne zas moc, a přitom zdravé. Postupně vám sem přidám více receptů.

Domácí müsli tyčinky jsou skvělé jako rychlá svačina pro děti nebo do práce a na výlety. V létě je s sebou beru na hory na túry a fungují skvěle jako rychlé dobití energie. Když nestíhám, můžu po nich sáhnout ke svačině, aniž bych se děsila, co za konzervanty, sladidla a podobné zbytečnosti obsahují. Jsou zdravé, dobré, rychle hotové a v uzavřené nádobě bez problémů týden až dva vydrží, no, co víc si přát.


10 minut + 45 minut pečení


Ingredience:

100 g jemných ovesných vloček

100 g pohankových vloček (nebo směsi vícezrnných, ječných...)

70 g špaldových vloček

70 g ovesných otrub

70 g vlašských ořechů (nebo slunečnicových semínek)

50 g sušených nesířených hrozinek

50 g plátků sušených jablek

2 lžičky skořice

200 g jablečného pyré

150 g medu

50 g kokosového oleje


Postup:

1. Troubu předehřejeme na 150° horní dolní ohřev. Plech s vyššími okraji (velikost cca 22x32 cm) vyložíme pečícím papírem.

2. Kokosový olej zahřejeme, aby byl tekutý. K oleji přidáme med, jablečné pyré a promícháme. V jiné míse smícháme všechny druhy vloček, otruby, ořechy nasekané na drobno, hrozinky, jablečné plátky nalámané nebo nakrájené na kousky a skořici.

3. Sypkou vločkovou směs zalijeme medovou směsí a velmi důkladně promícháme. Hotové těsto přesuneme na plech a pořádně utlačíme. Plech se směsí přikryjeme pečícím papírem a rukama pořádně urovnáme a utemujeme povrch. 

4. Plech vložíme do předehřáté trouby a pečeme 45-50 minut. Po vytažení necháme zcela vychladnout a až poté krájíme na jednotlivé tyčinky (na asi 15-20 kusů).  Ve vzduchotěsné nádobě vydrží 1-2 týdny.