Jarní asijské závitky

19.07.2017

Vždycky jsem si myslela, že udělat závitky je hrozná věda. No, ale ono to zas tak moc složité není. Jedinou ,,složitou'' věcí je nachystat si všechny suroviny do mističek, abyste je měli po ruce. Závitky jsou skvělým oživením občerstvení na večírek nebo odpoledního grilování. U nás doma je Ema úplně miluje. Za prvé jí hrozně baví, že mi může pomáhat skládat jednotlivé ingredience na rýžový papír, a za druhé má neskutečnou zábavu z jejich jezení, protože vždycky něco vypadne ven, a to je přece legrace. Tak se třeba při jejich výrobě a jezení taky pobavíte :D

Mám pro vás pár rad a tipů, jak postupovat a kde nakupovat, aby se vám závitky povedly hned na poprvé:

  • Rýžový papír kupujte kulatý, už několikrát jsem zkoušela jiné tvary a nikdy to nebyla dobrá volba. Můžete ho koupit ve větších supermarketech (Tesco, Albert) nebo zdravých výživách. Kvalitnější, ale seženete v obchodech s orientálními potravinami (v Brně na Solniční - Minimarket) nebo ve vietnamské tržnici (Olomoucká v Brně). Papír máčejte tak dlouho, aby se dal ohnout a nelámal se, ale ne zase příliš dlouho, protože by se vám mohl trhat při balení závitků. Musíte počítat s tím, že než naskládáte všechny ingredience na papír, bude dál měknout. Já papír cca minutu namáčím ve vlažné vodě, pak ho přesunu na pracovní plochu, několikrát ho přejedu mokrou rukou a začnu plnit. 
  • Ingredience je dobré nachystat do misek, které máte všechny po ruce kolem prkýnka, na kterém závitky připravujete. V receptu jsem do náplně zvolila tofu, ale klidně ho můžete vyměnit za vaječnou omeletu nebo krevety. 
  • Sójová omáčka je základ asijské kuchyně. Pokud koupíte větší balení, vyjde vás levněji a přitom neošidíte kvalitu. Omáčka vydrží dlouho, takže se vám doma určitě nezkazí. Skvělá je značka Kikkoman. Doporučuji koupit všechny omáčky v Brně na Olomoucké na vietnamské tržnici nebo v Praze v Sapě. Ceny jsou výrazně nižší než v běžných obchodech, výběr mají větší a zboží kvalitnější. 
  • Zamotávání závitků je o cviku, takže u třetího se do toho už dostanete a budete je mít hotové raz dva. Zajímavý efekt vytvoří černý sezam, když jím lehce posypete celý rýžový papír a až poté navrstvíte ingredience a zamotáte. Sezam bude viditelný v jednotlivých vrstvách, viz foto níže.
  • Závitky jsou nejlepší čerstvé. Pokud je uděláte hodně dopředu, rýžový papír bude mít tendenci tvrdnout a může i prasknout. Ingredience můžete mít nachystané dopředu a zamotat závitky až přímo na party nebo grilování má také své kouzlo ;-)

45 minut / 12 závitků


Ingredience: 

polovina ledového salátu

4 mrkve

svazek čerstvého koriandru

100 g skleněných vlasových nudlí

2 tofu natural

12 listů rýžového papíru

černý a bílý sezam

5 lžic sójové omáčky + k podávání

2 lžičky kurkumy

1 lžička indického kari

1 lžíce chilli omáčky sriracha

1 - 2 lžíce rybí omáčky

šťáva z poloviny citrónu

sezamový olej (pokud nemáte, použijte třeba řepkový)

Postup:

1. Tofu nakrájíme na plátky. Ze sójové omáčky, kari, kurkumy, a pokud chceme ostřejší, tak i chilli omáčky, vytvoříme marinádu. Důkladně marinádu promícháme a zalijeme jí tofu. Dáme do lednice marinovat ideálně do druhého dne.

2. Na sezamovém oleji osmažíme namarinované tofu do zlatohněda. Skleněné nudle zalijeme vařící vodou a necháme změknout. Mrkev nakájíme na nudličky, ledový salát na proužky a z koriandru otrháme lístky.

3. Nudle slijeme a dochutíme rybí omáčkou a citrónovou šťávou. Všechny ingredience si nachystáme do misek (viz foto).

4. Do většího talíře (tak velkého, aby se nám do něj vešel rýžový papír) si nalijeme vlažnou vodu. Nad článkem v úvodu popisuji v tipech, jak pracovat s rýžovým papírem, viz výše.

5. Na rýžový papír do spodní poloviny navrstvíme postupně všechny ingredience. Já dávám postupně ledový salát, nudle, mrkev, tři až čtyři plátky tofu, koriandr a nakonec posypu černým sezamem. Pořadí je ale zcela na vás. Závitky zamotáme a co nejdříve podáváme. Servírujeme se sójovou omáčkou, černým a bílým sezamem a čerstvým koriandrem, případně chilli omáčkou.