Kokosové mléko

15.06.2017

Domácí kokosové mléko je hrozně jednoduché, jak na suroviny tak na příravu a hlavně je i o hodně levnější, než mléka, která jsou k dostání v obchodech. V lednici Vám vydrží maximálně čtyři dny, protožte neobsahuje žádný konzervant, ani není nijak pasterizované, ale vzhledem k jednoduchosti výroby neni problém doplňovat zásoby. Já ho nejraději používám do chia pudingů nebo ranních ovesných kaší. Brzy na blog přidám recepty co s kokosovým mlékem podniknout.


10 minut


Ingredience: 

200g  strouhaného sušeného kokosu nebo duziny z čerstvého kokosu

700 - 1000 ml vody


Postup:

1.
Dužinu nebo strouhaný kokos nasypeme do mixéru a zalijeme vodou. Obecně platí, že by poměr měl být jedene díl kokosu na čtyři díly vody. Důkladně promixujeme. Pokud máte mixér, který nemá vysoký výkon, použijte teplou vodu. Při mixování se oddělí kokosový tuk, který se v teplé vodě rozpustí a vy ho tak dostanete snáz do mléka. Pokud máte mixér s vysokým výkonem, mléko se při vysokých otáčkách mixování prohřeje samo.  

2.
Hotové mléko přelijeme přes plátýnko do lahve, a uložíme do lednice. Po chvilce stání se tuk a voda oddělí, proto vždy před použitím pořádně protřepeme. 

TIP: 

Zbytky kokosu po přecezení mléka nevyhazujte. Skvěle se hodí do kaší, granoly, tyčinek nebo je můžete přidat do těsta na buchtu.