Letní dort pavlova s květinovým karamelem

25.06.2017

Taky míváte problém s přebytkem bílků z pečení? Já skoro pořád! No a právě pavlova je skvělý způsob, jak bílky zužitkovat. Pavlova není zrovna nejzdravější, ale je tak skvělý, že si ho jednou za čas prostě musím upéct. Výborně chutná s hromadou čerstvého ovoce, samozřejmě požijte to co máte nejraději, a šlehačkou. Kombinaci ovoce, lehoučké korpusu a šlehačky jsem doplnila o květinový karamel. Sáhla jsem po levanduli, protože pro ni mám slabost a po růžové vodě, kterou mám spojenou s létem. Teď levandule kvete na každém rohu, takže ji nebude problém sehnat, ale výborně se dá použít i sušená. Moje mamka má na zahradě několik obrovských levandulových keřů, a já se každý rok nemůžu dočkat, až zase rozkvetou. Brzy přidám i recept na levandulový sirup, ať si můžete tu fialovou nádheru zakonzervovat i na zimu. 


30 minut + 100 minut pečení


ingredience ( na korpus):

4 bílky

240 g moučkového třtinového cukru

špetka soli

2 lžíce růžové vody

1 lžíce holandského kakaa

400 ml smetany 33 %

500 g čerstvého ovoce na ozdobu (jahody, maliny, borůvky, granátové jablko, lístky máty...) 

na karamel:

1 lžíce sušené levandule nebo 2 lžíce čerstvých levandulových květů

1/2 bio citrónu

100 ml vody

1 lžíce růžové vody

3 lžíce medu

Postup:

1. Troubu si předehřejem na 150° horkovzduch. Do misky nasypeme levanduli a přidáme na plátky nakrájený citrón, zalijeme vařící vodou a necháme odležet.

2. Bílky se špetkou soli vyšleháme do sněhu. Stačí, aby měl krémovou konzistenci. Obecně platí, že sníh je lepši šlehat na nejmenší rychlost otáček. Tvoří se tak menší bublinky a sníh bude stabilnější a pevnější. Jakmile budou mít bílky krémovou konzistenci začneme postupně zašlehávat cukr. Blková hmota by měla být krásně lesklá. Nakonec zašleháme dvě lžíce růžové vody. Kakao vmícháme jen tak ledabyle stěrkou a tím se nám vytvoří mramorování.

3. Sníh přesuneme na plech vyložený pečícím papírem, můžeme si na něj předkreslit kruh, aby byl korpus pravidelný. Stěrkou vytvoříme na povrchu vlny. (Nemusíte se moc zaobírat tvarem povrchu, protože bude stejně při servírování zakrytý šlehačkou a ovocem.) Vložíme do trouby a snížíme teplotu na 120°. Pečeme 20 minut, aby nám povrch ztuhnul a poté snížíme teplotu na 100° a sušíme 70minut. Pozor, v průběhu pečení nesmíte otevřít troubu, protože by vam korpus spadnul. Po upečení necháme dochladnout v troubě s pootevřenými dvířky. 


4. Dokončíme karamel. Levandulovo citrónovou směs přecedíme přes plátýnko do hrnce, důkladně cirtón i levanduli vymačkáme. Do hrnce přidáme med a přivedeme k varu. Na mírném plameni redukujeme do sirupovité konzistence, bude to trvat asi 5 - 7 minut. Těsně před koncem vaření přidáme lžici růžové vody. Hotový karamel přelijeme do skleničky.

5. Vychladlý korpus opatrně sundáme z pečícího papíru a přesuneme na talíř. Musíme dávat pozor, aby se korpus nepoškodil. Je velmi křehký! Na korpus navrstvíme vyšlehanou smetanu a ozdobíme čerstvím ovocem. Těsně před servrováním přelijeme květinovým karamelem.

Tip: Pokud dort necháte chvilku odležet v lednici, korpus naaje vlkost ze šlehačky a bude se vám l´pe krájet na jednotlivé porce. Pokud se do něj pustíte hned bude trochu náročnější jej rozdělit na porce, ale chuťově bude výborný.