Mandlové mléko

06.07.2017

Další z mých oblíbených rostlinných mlék. Mám ho spojené hlavně dětmi. Jednou, když jsem mandlové mléko vyráběla, tak mi pomáhala Ema. Když jsem měla mléko hotové, přecezené ve velkém džbánu a chystala se ho přelít do lahve, Ema mi do poslední chvilky asistovala...No jistě, že to dopadlo mandlovou potopou. Nevím, jak se jí to tehdy povedlo, ale mléko bylo nejen všude na lince, zemi a za pračkou, ale dokonce zateklo i do zavřených šuplíků a skříněk :D Děti mě opravdu učí velkému sebeovládání a trpělivosti, obzvlášť co se pomáháni v kuchyni týče.

Vždycky mi vrtalo hlavou, proč je mandlové mléko v obchodě, tak hrozně drahé. Doma si ho vyrobíte doslova za pár korun, navíc s mnohem větším podílem mandlí a bez pasterizace. Jedinou nevýhodou je, že se vám zkazí za tři nebo čtyři dny, ale myslím, že do té doby ho spotřebujete. Já už ho dělám nějaký ten pátek a ještě nikdy se nám doma žádné nezkazilo. Je skvělé do smoothie, kaší, do kávy...vlastně kamkoliv vás napadne. Má velmi jemnou, lehce nasládlou chuť. Já ho dělávám nejčastěji čisté, ale můžete přidat i vanilku, skořici nebo jiné koření, případně pár datlí na doslazení. Zbytky mandlí po výrobě mléka nevyhazujte. V kuchyni se dají skvěle využít do buchet nebo koláčů nebo třeba do tyčinek a sušenek. Brzy vám sem dám pár receptů, jak zbytky mandlí důstojně zužitkovat. 


10 minut 


Ingredience: 

1 hrnek mandlí

4 hrnky vody

(2-3 datle) 

(vanilka, skořice, kardamom...)


Postup: 

1. Mandle zalijeme jedním hrnkem vody a pokud chceme mléko sladší, přidáme i datle. Necháme nabobtnat minimálně šest hodin, ideálně přes noc. Mandle nasají vodu a změknou.

2. Mandle i s vodou, ve které se máčely, dáme do mixéru, přidáme tři hrnky vody (a koření). Promixujeme a přes plátýnko přecedíme do láhve. V lednici v uzavřené láhvi nám vydrží 3 - 4 dny.