Ovocný dort bez lepku

31.08.2017

Čím víc dortů jsem za svůj život upekla, tím více mě fascinují a lákají. Člověk se na nich může do sytosti vyřádit, co se týče ladění chutí a potom samozřejmě zdobení. Dort plný ovoce k létu zkrátka a dobře patří! No a tento v kombinaci s lehkým krémem z mascarpone a vanilky je prostě božský. U nás doma je tento recept jeden z těch, ke kterým se pořád vracím. Snad si najde místo i ve Vaší rodinné kuchařce. 

Jako svou osobní výzvu jsem si dala za úkol udělat bezlepkový piškot. Kdo sledujete blog, asi víte, že nerada používám speciální bezlepkové směsi a upřednostňuji mouky z přirozeně bezlepkových plodin (rýže, pohanka, mandle, amarant...). Takže jsem zkoušela a zkoušela a zkoušela, nejdřív byl piškot moc drobivý, potom zase moc mokrý, pak nebyl nadýchaný dle mých představ... Nakonec se mi podařil a recept máte tady! Pokud nechcete mít korpus hnědý, kakao klidně vynechejte, má pouze obarvovací funkci. Protože v receptu používám i malý podíl celozrnné pohankové mouky, v korpusu jde pohanka lehce cítit, v kombinaci s krémem a ovocem je velmi zajímavá a já ji mám moc ráda. Pokud by vám vadila, klidně celozrnnou pohankovou mouku nahraďte obyčejnou pohankovou nebo 1:1 pohankovou a rýžovou. 


50 minut + 50 minut pečení


Ingredience:

4 šťastná vejce

150 g třtinového cukru

100 ml mléka (nebo rostlinného mléka)

100 ml oleje 

70 g rýžové mouky

70 g pohankové mouky

30 g celozrnné pohankové mouky

2 lžíce kakaa

1 1/2 lžičky prášku do pečiva z vinného kamene

3/4 lžičky jedlé sody

špetka soli

Ingredience na krém:

400 g mascarpone

400 ml smetany ke šlehání 33%

2 lžíce medu

1 lžička vanilky

400 g čerstvého ovoce (maliny, jahody, borůvky, ostružiny...)

Postup:

1. Předehřejeme troubu na 160° horní dolní ohřev. Formu o velikosti 26 cm vyložíme pečícím papírem (i po stranách).

2. Vejce rozdělíme na bílky a žloutky. Bílky vyšleháme se špetkou soli do tuhého sněhu. Šleháme na nejnižší stupeň otáček, aby se nám v bílcích tvořily menší bublinky. Díky tomu bude sníh pevnější a stabilnější. Metličku i mísu musíme mít perfektně odmaštěné, jinak se nám sníh nepodaří vyšlehat. 

3. V míse smícháme všechny sypké ingredience kromě kakaa, tedy všechny mouky, prášek do pečiva a sodu.

4. V druhé míse žloutky spolu s cukrem vyšleháme do nadýchané světlé pěny a potom postupně zašleháme mléko a olej. Nemusíme šlehat dlouho, stačí, aby se olej hezky propojil se směsí. Do žloutkové směsi po lžících zašleháváme sypkou moukovou směs. Nakonec zašleháme kakao.

5. Do těsta velmi opatrně stěrkou zabalíme sníh. Bílkový sníh přidáváme na dvakrát, aby se nám lépe vmíchával. Těsto nalijeme do formy, uhladíme a vložíme do trouby. Pečeme 50 minut a po vypnutí necháme dochladnout v troubě s lehce pootevřenými dvířky. 

V průběhu pečení neotvírejte troubu! Piškot by nenaběhl tak, jak má. Ze stejného důvodu se nesmí vytáhnout z trouby hned po vypnutí, ale nechat postupně chladnout.

6. Krém si můžeme připravit v průběhu pečení a nechat ho chladit v lednici, nebo ho udělat až těsně před použitím a nechat ho ztuhnout a chladit až s dortem. Dort je lepší před podáváním nechat chvilku odležet (ideálně přes noc). Všechny chutě se krásně propojí.

7. Vyšleháme si smetanu do tuha. Do mascarpone zašleháme vanilku a med. Do ochuceného mascarpone vmícháme šlehačku. Nejlepší je přidávat šlehačku postupně, aby se nám lépe vmíchávala. Nepracujte ale moc dlouho! Šlehačka by se mohla zase začít rozpouštět.

8. Korpus rozkrojíme na dvě části, na spodní natřeme část krému, naskládáme polovinu ovoce, a to zakryjeme zase krémem. Položíme druhou část korpusu, který natřeme zbylým krémem a dozdobíme druhou polovinou ovoce. Konečné zdobení je na Vás a Vaší fantazii. Ovoce můžeme doplnit o hoblinky čokolády, lístky čerstvé máty nebo poprášit vanilkovým cukrem...