Pomerančový dort a pařížským krémem (bez lepku)

05.03.2018

Tento dort je spojením mých zimních chutí. Pomerančovo-čokoládová kombinace mě neskutečně přitahuje, a když je ještě obohacená lehce pikantní marmeládou s kořením a zázvorem, jsem v sedmém nebi. Dort jsem pekla už mnohokrát na nejrůznější food akce a pokaždé sklidil velký úspěch. V receptu uvádím i bezlepkovou verzi. V poslední době jsem si oblíbila různé alternativní mouky, které jsou zpravidla přirozeně bezlepkové, tak můžete vyzkoušet. Pozor, pokud máte silnou intoleranci na lepek (nebo dort pečete pro někoho takového), pozorně čtěte složení u čokolády, často zde uvádí stopové množství lepku, tak ať se nestane pohroma. Pomerančová marmeláda je v konečném výsledku celkem důležitá. Samozřejmě můžete použít kupovanou, ale asi jsem ještě nikdy nenarazila na její kořeněnou verzi. Zbavit pomeranče jednotlivých blanek, sice není moc zábavná činnost, ale výsledná chuť za tu námahu opravdu stojí. 

Když jsem byla v Dobrém ránu péct sladkosti, tento dort byl hlavním bodem programu. I když jsem byla neskutečně nervózní, že určitě nebude takový, jak jsem si namyslela, podařil se. Když jsem pak viděla spokojené výrazy všech, co ho po natačení jedli, myslím, že kombinace čokolády a pomeranče opravdu funguje, tak jak má.  


50 minut / 12-16 porcí


Ingredience:

na korpus:

4 šťastné vejce

150g třtinového cukru

150g celozrnné špaldové mouky 

NEBO na bezlepkovou verzi: 100g rýžové mouky a 70g pohankové mouky

100ml oleje

100ml šťávy z pomerančů

kůra z jednoho chemicky neošetřeného pomeranče

1 1/2 lžičky prášku do pečiva z vinného kamene

3/4 lžičky jedlé sody

špetka soli

na marmeládu:

2 pomeranče

6 lžic třtinového cukru

1cm kousek čerstvého zázvoru

2 tobolky kardamomu

kousek celé skořice (cca polovina jednoho svitku)

na krém:

250g hořké čokolády (aspoň 60%) 

400g smetany ke šlehání (33%)

Postup:

1. Začneme přípravou pařížského krému. Do menšího hrnce nalijeme trochu vodu a na něj umístíme misku tak, aby se nedotýkala hladiny. Vodu v hrnci přivedeme k varu a v misce necháme rozpustit čokoládu. K rozpuštěné čokoládě přilijeme smetanu ke šlehání, odstavíme a metličkou důkladně promícháme. Čokoládovou směs dáme chladit do ledničky, ideálně na tři hodiny. Krém musí být úplně vychlazený, aby se dal vyšlehat. Pokud nestíháte, můžete proces urychlit v mrazáku, ale pozor, ať zase není moc tuhý.

2. Troubu předehřejem na 160° horní-dolní ohřev. Dortovou formu o průměru 24cm vyložíme papírem na pečení (i po stranách).

3. V misce smícháme mouku (mouky), prášek do pečiva a sodu. Ve větší nádobě šleháme žloutky s cukrem do nadýchané světle žluté pěny (cca 4 minuty). Do žloutkové směsi potupně zašleháme olej, pomerančovou šťávu a nakonec po lžících moukovou směs. Na závěr vmícháme stěrkou pomerančovou kůru.

4. Bílky vyšleháme se špetkou soli do tuhého sněhu. Mísa i metličky musí být zcela odmaštěné, aby se nám sníh podařilo vyšlehat do tuha. K tomu nám pomůže i špetka soli nebo pár kapek citrónové šťávy. Bílky šleháme vždy na nejnižší otáčky, aby se vytvořily menší bublinky, a tím byl sníh stabilnější a pevnější. 

5. Do pomerančové směsi opatrně nadvakrát zabalíme stěrkou sníh. Pracujeme něžně, aby byl výsledný korpus nadýchaný a nespadnul nám. Hotové těsto nalijeme do připravené formy a dáme péct do trouby na 50 minut.

6. V průběhu pečení, připravíme marmeládu. Pomeranče okrájíme od slupky (i její bílé části). Jednotlivé srpečky zbavíme blanek a slupek. Dužinu nakrájíme na menší kousky a vložíme s ostatními ingrediencemi, tedy: cukrem, najemno nakrájeným a oloupaným zázvorem a kořením, do hrnce. Povaříme asi 10 minut. Pokud by se nám marmeláda zdála moc řídká, vaříme déle.

7. Po uplynutí doby pečení, vypneme troubu a s lehce pootevřenými dvířky necháme korpus pomalu dochladnout.

8. Vychlazený pařížšký krém vyšleháme do tuha. Pokud je dobře vychlazený, bude stačit chvilka.

9. Vychladlý korpus rozkrojíme na dvě nebo tři vrstvy. Vnitřní řezy potřeme marmeládou a krémem. Nakonec potřeme celý složený dort. Pokud nám nejde povrch dortu uhladit, namočíme si nůž do teplé vody, při roztírání se krém teplotou lehce povolí a povrch bude krásně hladký. Finální zdobení už nechám na Vás. Můžete sáhnout po pomerančích, physalis, květinách, pomerančové kůře, kandovaném ovoci...Fantazii se meze nekladou.