Pórková polévka s červenou čočkou

09.10.2017

Podzim je pro mě polévkové období. Když přicházíme k večeru domů, tak si nejčastěji dáváme právě horkou polévku. Tato pórková je moje oblíbená, je plná vitamínů, zasytí, a navíc je hotová během chvilky. Červená čočka polévku příjemně zahustí, takže není nutné používat mouku, takže je bezlepková, a přitom krásně hustá. Ať Vám chutná.

Pórkovou teď vařím celkem často, a to hlavně proto, že je to asi jediná věc, co se na naší zahradě urodila. Už jsem se smířila s tím, že jílovitá půda opravdu není vhodná k pěstování čehokoliv a že když soused má ze tří keříků rajčat dvacet kilo, my budeme mít z deseti keříků tři kila. Letos však bylo pěstování ještě o něco dobrodružnější. Když jsem se už začínala radovat z toho, že nádherně roste kadeřávek a kapusta, přišly srnky, které měly stejnou radost jako já, a všechno spásly. Když už přestaly chodit srnky, myslím, že zjistily, že sousedi mají šťavnatější lístky, tak rostlinky ožrali dřepčíci (malí broučci, kteří na svou velikost jí jako nezjednaní). Jediným štěstím je, že pórek zkrátka a dobře žádným zvířatům nechutná, a navíc je poměrně dost houževnatý, takže když ho nikdo nezalívá nebo nemá stoprocentně vyživenou půdu, tak přežije. 


 20 minut - 4 porce


Ingredience:

2 střední nebo jeden velký pórek

150 g červené čočky

2 lžíce másla

2 lžíce olivového oleje

1,2 l zeleninového vývaru (nebo vody)

sůl

pepř

špetka muškátového oříšku (pro děti vynechejte)

petrželová nať k servírování

Postup:

1. Spodní (bílou) část očištěného pórku nakrájenou na kolečka restujeme na směsi oleje a másla. Až pórek změkne a zprůhlední, zalijeme vše zeleninovým vývarem, přidáme zelenou část nakrájeného pórku,

propláchnutou červenou čočku, sůl a pepř. Přivedeme k varu a zlehka vaříme 10-15 minut, dokud nezměkne čočka. Nakonec dochutíme špetkou muškátového oříšku. Servírujeme s čerstvou petrželovou natí.