Řepový falafel

13.08.2017

Poslední dobou jsem si všimla, že čím dál více lidí mluví o červené řepě a o větší snaze zařadit ji do svého jídelníčku. Proto jsem se rozhodla připravit několik řepových receptů i sem na blog. Navíc, když si zajdete pro řepu na trh, můžete si ji koupit i s listy, které obsahují, stejně jako bulvy, velké množství zdraví prospěšných látek. Čím čerstvější řepu koupíte, tím víc bude nabitá vitamíny a minerály. Řepa musí být pevná a tvrdá, pokud bude opravdu čerstvá, dá se křoupat jen tak samotná. V syrovém stavu připomíná chutí mrkev, opravdu! Já mám na trhu oblíbený jeden stánek, kde řepu kupuji. Prodávají tam přímo paní z farmy, kde ji pěstují a zatím jsem nikdy lepší nejedla. Už si mě tam pamatují, protože pro řepu chodím jenom k nim. Má to svoje nádherné kouzlo, vždy spolu prohodíme několik vět, popřejem si krásný den, a to je přesně ten důvod, proč miluju nakupování přímo od farmářů. Mají k vypěstované zelenině vztah a záleží jim na zákazníkovi. Už se mě dokonce několikrát lidé přímo na trhu ptali na recept, když viděli, s jakým nadšením řepu nakupuji. :)Tak třeba se vám recepty taky budou hodit. 

Ještě něco málo o tom, co vše tahle rudá kráska obsahuje. Řepa se velmi doporučuje při problémech s krvetvorbou, obsahuje totiž velké množství železa. Díky velké škále vitamínů a minerálů dokáže povzbudit i demineralizovaný tělesný systém. Obsahuje například vitamíny B1, B2, betakaroten, silný antioxidant vitamín E, minerální látky jako hořčík, vápník, jód, selen, mangan a v neposlední řadě i lithium a cesium, které jsou známé svým pozitivním vlivem na naši psychiku. Pektin v řepě obsažený zase napomáhá vyživit naši střevní mikroflóru a obecně upravit celkovou peristaltiku střeva. Kromě betakarotenu obsahuje barvivo betanin, který stejně jako rutin (najdeme v pohance, šípku, červené paprice) zpevňuje cévní stěny a tím zlepšuje jejich průchodnost. 


15 minut + pečení


Ingredience:

3 červené řepy

2 plechovky cizrny (okapané a propláchnuté)

1 cibule

2 stroužky česneku

půl svazku koriandru

sůl

pepř

olivový olej

Postup:

1. Troubu si předehřejeme na 200° horní-dolní ohřev. 

2. Okapanou a propláchnutou cizrnu vložíme do mixéru spolu s ostatními ingrediencemi, tedy: česnekem, na kousky nakrájenou cibulí, oloupanou a na kousky pokrájenou červenu řepou a stonky koriandru. Lístky koriandru si můžeme zamrazit na později. Vše promixujeme a dochutíme solí a pepřem. Směs nemusíme mixovat moc dlouho, stačí jen, aby se propojily všechny ingredience.

3. Ze směsi tvarujeme lžící nebo rukama jednotlivé falafely, které klademe na pečícím papírem vyložený plech. Množství nám vyjde na cca 16-20

placiček. Před vložením do trouby jednotlivé falafely potřeme olejem.

4. Prvních 20 minut pečeme přikryté alobalem. Poté alobal odstraníme a pečeme dalších 15-25 minut. Hotový falafel poznáme podle lehce nazlátlé barvy nebo podle pevné krustičky na povrchu. Necháme vychladnout na plechu. Teplý je velmi křehký a mohl by se nám rozpadat.

TIP: Falafel je skvělý do tortil, s rukolou, jogurtovým dresingem, fetou a rajčaty. Nebo v letních dnech jako lehký oběd pouze se salátem.