Špagetová dýně carbonara

03.10.2017

Dýňová sezóna je v plném proudu. strašně ráda teď chodím na trhy, kde se to dýněmi nejrůznějších velikostí, tvarů a barev jen hemží. Je to krása pro oči i pro jazyk. Teprve nedávno jsem objevila špagetovou dýni. Hodně jsem o ní slyšela, ale velmi mile mě překvapila. Nemá tak typickou dýňovou chuť jako hokaido, máslová nebo muškátová, a právě díky tomu je skvělá na variování možných i nemožných kombinací. Špagetová se nejmenuje jen tak, pro nic za nic, když tuhle dýni upečete, tak se rozpadne na jednotlivá vlákna, která špagety silně připomínají. S její dužinou se opravdu dá zacházet téměř stejně jako s těstovinami, výhodou však je, že je mnohonásobně výživnější, zdravější a samozřejmě bezlepková. Poslední dobou pro ni na trh chodím celkem často, posledně jsem jí dokonce udělala takovou reklamu, že další tři lidi ve frontě si ji hned koupili a prokonzultovali se mnou možnosti úprav. 

Tento recept je opravdu rychlý a jednoduchý, je postavený na pár surovinách, takže se snažte použít kvalitní ingredience. Odměnou vám bude úžasná chuť. Jediným problémem tohoto jídla je, že není příliš fotogenické a krásné, tak se nenechte odradit ne příliš uchvacujícím vzhledem, chuť vám to plně vynahradí.


25 minut + pečení /  2 porce


Ingredience: 

špagetová dýně

olivový olej

sůl

3 žloutky od šťastných slepic

100 g pancetty

2 stroužky česneku

40 g parmazánu

sůl 

pepř

Postup: 

1. Troubu předehřejeme na 200° hornídolní ohřev. 

2. Dýni omyjeme, rozpůlíme na poloviny a vydlabeme semínka, lehce pokapeme olivovým olejem a osolíme. Vložíme na plechu do rozehřáté trouby řezem nahoru a pečeme cca 50 minut, dokud okraje nezezlátnou. Dýni necháme trochu vychladnout, aby se nám sní lépe pracovalo a poté vydlabeme vidličkou, a tím ji rozdělíme na jednotlivé ,,špagety".

3. Pancettu nakrájíme na kostičky nebo plátky. Stroužky česneku neloupeme, jen je plochou stranou nože lehce rozmáčkneme, při restování se tak lépe uvolní aroma. Na pánvi rozehřejeme lžíci oleje a restujeme pancettu s česnekem. 

Až česnek začne vonět, odstraníme ho a opečeme dozlatova pancettu. Na pánev přidáme dýni a důkladně promícháme. Žloutky smícháme s větší částí parmezánu a prošleháme vidličkou. Jakmile bude dýně dostatečně prohřátá, odstavíme z plamene a rychle vmícháme žloutkovou směs. Mícháme, dokud na ,,špagetách" nevznikne krémová žlutá omáčka. Důležité je dostatečně prohřát dýni, aby se tepelně upravily žloutky. 

4. Dýni rozdělíme na talíře na jednotlivé porce. Servírujeme posypané parmezánem a čerstvě mletým pepřem.

TIP: Dýni si můžete upéct i den předem, a tím si ušetřit čas. Večeři tak budete mít hotovou za pár minut.