Zapečené avokádo se ztraceným vejcem

13.01.2018

Tento snídaňový recept určitě potěší všechny milovníky avokáda. Kombinaci avokáda a vejce absolutně zbožňuju v jakýchkoliv podobách a kombinacích, taková opravdu srdcová záležitost. Poprvé jsem zapečené avokádo ochutnala v brněnském kafé Pilát a byla to láska na první ochutnání. Jednou za čas si tuhle dobrotu děláme o víkendu na snídani a opravdu malinko složitější příprava stojí za to.

Nejraději zapečené avokádo servíruji se salátem. Myslím si, že je velká škoda podceňovat jednoduché saláty. Když je i sebejednodušší, ale doplněný o zajímavý dresing, úplně vás dostane. Zářným příkladem je toho můj brácha. Obecně nemá rád zeleninu, a saláty už vůbec ne. Když jsme jednou pořádali sourozeneckou snídani, hlavním chodem byl právě tento recept. Bráška byl ze salátu tak nadšený, že si dokonce dvakrát přidal. Takže se toho nebojte. Servírovat můžete samozřejmě i s opečenou bagetkou nebo jiným pečivem. Tak snad Vás kombinace chutí osloví stejně jako mě a všechny mé ochutnávače. Pokud nejste vegetariáni, můžete doplnit ještě o opečenou sušenou šunku, která příjemně ozvláštní chuť avokáda. co se týče sýru, já nejraději používám k zapečení goudu, protože zbožňuji, jak se krásně táhne, ale i s parmazánem je skvělé. Záleží na vašich chuťových preferencích.


35 minut / 2 porce


Ingredience:

1 avokádo

50 g sýru (gouda, parmazán...)

(2 plátky kvalitní sušené šunky)

2 šťastná vejce

10 cherry rajčátek

svazek ředkviček

dvě velké hrsti směsi salátových listů

šťáva z poloviny citrónu

2 lžíce olivového oleje

1 lžička medu

sůl

pepř

(pečivo k podávání)

Postup:

1. Troubu předehřejem na 230° horní pečení, nebo na mód gril.

2. Avokádo rozpůlíme, odstraníme pecku, dužinu lehce vydlabeme a dáme bokem do misky. Není nutné vydlabávat všechnu dužinu, stačí jenom centimetr až dva kolem prohlubně po pecce. V misce dužinu promícháme s polovinou nastrouhaného sýru, třemi rozčtvrcenými cherry rajčátky, lžící olivového oleje, solí a pepřem. Hotovou směs navršíme zpět do avokádových slupek a zasypeme zbytkem nastrouhaného sýru. Dáme zapéct do trouby na nejvyšší příčku na cca 15-20 minut. Pod grilem budou avokáda hotová rychleji, tak pozor, ať je nepřipálíte.

3. Zatímco jsou avokáda v troubě, připravíme si salát. Na dresing smícháme med, lžíci olivového oleje, citrónovou šťávu, dochutíme solí a pepřem. Důkladně promícháme a dáme bokem. Do velké mísy dáme všechnu zeleninu na salát, tedy směs salátových lístků, přepůlené cherry rajčátka a na tenké plátky nakrájené ředkvičky.

Dresing se salátem promícháme až těsně před podáváním. Na pánvi si nasucho opečeme z obou stran šunku a dáme bokem.

4. Nakonec připravíme ztracená vejce. Do menšího hrnce, ideálně s vyšším okrajem, přivedem vodu k varu. Do vody přidáme několik lžic octa, aby nám vejce lépe drželo tvar. Vajíčko si vyklepneme do menší mističky (bude se nám sním lépe pracovat při vkládání do vařící vody). Ve vroucí vodě vytvoříme vír a doprostřed víru nalijeme vejce. Vodní vír vajíčko pěkně zatočí, a díky tomu získáme oválný tvar. Vaříme tři minuty a poté vejce děrovanou naběračkou vyjmeme a zchladíme v ledové vodě. Stejně tak připravíme i druhé vejce. Vejce před podáváním lehce osolíme a opepříme.

5. Zapečené avokádo servírujeme se salátem, opečenou šunkou a na vrchu se ztraceným vejcem, případně pečivem. Dobrou chuť.