Banánové muffiny

12.01.2018

Muffiny peču hrozně ráda. Hlavně proto, že mám po ruce něco na rychlou svačinu nebo snídani. Jsou praktické, protože je nemusím nějak složitě porcovat, takže když nestíhám, dám dětem do ruky muffin a můžeme běžet. Vždycky se je snažím nejrůzněji obměňovat, aby byly o něco zdravější a já měla klid na duši. I když nestíhám a pořád někde poletujeme, je to přeci jen zdravá alternativa svačiny než nějaké kupované pečivo.

Tento recept, jak už to tak u mě bývá, vznikl náhodou, protože jsem nutně potřebovala spotřebovat přezrálé banány (kdo máte malé děti, asi víte, o čem mluvím). Místo cukru jsem použila med, aby byly zase o chlup zdravější. Mouku v receptu používám pohankovou v kombinaci s mletými mandlemi (nebo se zbytky mandlové drti po výrobě mléka) recept zde. Díky tomu jsou i bezlepkové, ale mouku klidně můžete použít i klasickou bílou nebo třeba špaldovou. Mojí oblíbenou kombinací s banánem jsou sušené brusinky, ale pokud preferujete oříšky, semínka, čokoládu klidně obměňte. Fantazii se meze nekladou.


20 minut a 20 minut pečení


Ingredience:

180 g medu (nebo jiného zdravého sirupu)

3 šťastná vejce

100 g pohankové mouky

100 g mletých mandlí (nebo mandlové drti povýrobě mléka)

2 lžičky prášku do pečiva z vinného kamene

1/2 lžičky jedlé sody

3 zralé banány

120 g zakysané smetany (bílého jogurtu, kefíru...)

3/4 lžičky soli

150 g sušených brusinek

Postup:

1. Troubu předehřejeme na 180° horní-dolní ohřev. Připravíme si 12 velkých košíčků nebo si vymažeme (vyložíme) plech na muffiny. 

2. Sušené brusinky zalijeme horkou vodou a necháme změknout. V míse smícháme všechny suché ingredience, tedy mleté mandle, pohankovou mouku, prášek do pečiva, sodu a sůl.

3. Vejce s medem šleháme, dokud se na povrchu

neobjeví bílá nadýchaná pěna (cca 3 minuty). Do vaječné směsi lžící vmícháme zakysanou smetanu a rozmačkané banány. Přidáme sypkou směs do tekuté a propojíme. Nakonec přidáme slité brusinky.

4. Těsto plníme do košíčků a pečeme cca 20-25 minut. Po dvaceti minutách pečení zkontrolujeme špejlí, zda jsou upečené. Pokud vyjde špejle ven čistá, máme hotovo.