Čiroková kaše s jablečným přelivem

25.11.2017

Kaše ke snídani je skvělým začátkem do chladných dnů. Snad úplně každý si někdy dělal ovesnou nebo rýžovou kaši. Protože mám kaše opravdu ráda a dělám je hodně často, různě je obměňuji, ať pořád nejíme ty stejné dokola. Jednou, když jsem ve zdravé výživě kupovala právě ovesné vločky na kaši, padl mi do oka balíček čiroku. Nikdy předtím jsem o něm neslyšela, a tak jsem si řekla, že ho prostě vyzkouším. Až po nějaké době jsem zjistila, že tato prastará obilnina (pěstovala se už 8 000 let před Kristem) je přímo nabitá vitamíny a minerály. Čirok je přirozeně bezlepkový, má antioxidační účinky, je protizánětlivý, snižuje hladinu cukru v krvi, obsahuje velké množství vlákniny a bílkovin. Z minerálů je bohatý na hořčík, železo, fosfor, draslík nebo selen a z vitamínů obsahuje například B1, B6, B2. Takže pokud ho někde při nakupování potkáte, tak jako omylem já, rozhodně stojí za zkoušku.

Konec moudrého okénka a zpět ke kaším. Nejraději používám na vaření kaší rostlinná mléka nebo vodu. Obilniny jsou totiž lépe stravitelné s rostlinnou stravou než například s kravským mlékem. Kaše nejraději doplňuji o ovocné omáčky, přelivy, semínka, oříšky a koření. Díky tomu je každá úplně jiná a nikdy se vám neomrzí. Pokud ještě váháte, vyzkoušejte tuto s čirokem a granátovým jablkem. Kombinace lehce kyselé chutě jablka, vůně vanilky a nasládlé mandlové mléko si vás určitě získá. 


40 minut / 2 porce


Ingredience: 

100 g čiroku

500 ml mandlového mléka (recept zde)

3 lžíce rýžového sirupu

1/2 vanilkového lusku

na přeliv:

1/2 granátového jablka

1 jablko

3 tobolky kardamomu

6-10 lžic rýžového sirupu (podle sladkosti jablek)

20 g másla

Postup:

1. Čirok zalijeme mlékem, přidáme rýžový sirup a podélně rozkrojený vanilkový lusk a vaříme na mírném ohni do změknutí. Bude to trvat asi 35-40 minut.

2. Jablko zbavíme jádřince a nakrájíme ho na menší kostičky. Z granátového jablka vyloupeme jednotlivá semínka. 

 Obě jablka zalijeme troškou vody, přidáme kardamom a povaříme si 5 minut, dokud nezměknou. Po odstavení vyjmeme tobolky kardamomu.

3. Hotovou kaši servírujeme s jablečným přelivem a hoblinkou másla navrch.