Zeleninové kari s kokosovým mlékem

09.08.2017

Poprvé jsem zeleninové kari vařila před pár lety podle kuchařky Jamieho Olivera. Vzpomínám si, jak jsem si na lísteček musela napsat názvy koření, protože jsem si je nebyla schopná zapamatovat :) Od té doby jsem ho vařila už nesčetněkrát. Myslím, že je jedním z těch jídel, která nás nikdy neomrzí a budu je vařit pořád dokola. Doma ho milujeme všichni. Ještě nikdy se mi nepovedlo uvařit ho zcela stejně. Z velké části to je i proto, že vařím hodně spontánně, a právě ztoho, co mám po ruce a v lednici. Do tohoto kari totiž můžete dát opravdu jakoukoliv zeleninu, takže popusťte uzdu fantazii a klidně experimentujte. 


15 minut / 4 porce


Ingredience: 

2 menší cukety

4 mrkve

8 žampionů

1 cibule

3 stroužky česneku

1 lžička semínek černé hořčice

1 lžička semínek pískavice

1 lžička kurkumy

2-3 lžičky indického kari

600 ml kokosového mléka (recept zde)

sůl

2 lžíce sezamového oleje (může být i olivový nebo řepkový)

černý sezam a koriandr k podávání 

Postup:

1. Na pánvi si rozehřejeme olej. Přidáme cibulku nakrájenou na tenké plátky a necháme zesklovatět, přidáme tence nakrájený česnek a všechno koření. Za stálého míchání necháme 2-3 minuty rozvonět.

2. Do pánve ke koření přidáme nakrájenou zeleninu. Začínáme od nejtvrdší zeleniny (mrkve) a jako poslední přidáme cuketu. Restujeme asi 3-4 minuty.

3. Přilijeme kokosové mléko a necháme několik minut povařit. Já mám radši zeleninu křupavou, takže vařím maximálně tři minuty. 

4. Podáváme s čerstvým koriandrem, rýží basmati posypanou černým sezamem, rýžovými nudlemi nebo vlasovými skleněnými nudlemi.