Čokoládovo-karamelové sušenky

19.03.2018

Recept na tyto sušenky vznikl jednou, když jsem měla velkou chuť něco upéct pro děti ke svičině. Měla jsem poměrně přesnou představu, jak mají vypadat i chutnat, ale při důkladném prozkoumání kuchyňských zásob, jsem zjistila, že vlastně nic ze surovin nemám doma. Tak jsem začala, jak už je mým zvykem, když nutně něco potřebuji upéct, improvizovat. A sušenky byly na světě. Kromě toho, že jsou opravdu neskutečně dobré a u nás doma se sní většina ještě dřív, než je stihnu schovat do plechovky, tak jsou i bezlepkové a veganské. 

Mouku zde používám pohankovou v kombinaci s pohankovými vločkami. Pro ty, co nemají pohanku rádi, nemusíte se bát, její chuť nejde vůbec poznat, ale klidně můžete pohankové vločky vyměnit za ovesné. Tady pozor na bezlepkovou verzi, oves sice přirozeně bezlekový je, ale velmi často se zpracovává spolu s dalšími lepkovými obilovinami, takže stopové množství obsahovat může. Ve zdravých výživách jsou běžně k dostání glutenn free ovesné vločky, jen jsou trošku dražší. Podobně je to s čokoládou. Většina kvalitních vysokoprocentních čokolád by neměla obsahovat živočišné složky (a být veganská), ale často mají stopové množství mléka...Kokosová chuť skvěle doplňuje karamel a čokoládu, takže kokosový olej určitě nenahrazujte jiným. Kokosového mléka (recept zde) používám opravdu málo a výslednou chuť příliš neovlivní. Skvělé budou i s mandlovým (recept zde), sojovým nebo jiným rostlinným mlékem. Po upečení se sušenky budou zdát tekuté, jakoby nedopečené. Tak je to v pořádku. Nechte je vychladnou na plechu, aby se Vám nerozpadaly a mohly jste si je uložit do vzduchotěsné nádoby, kde Vám vydží až tři týdny.


15 minut + 12 minut pečení


Ingredience:

150g pohankových vloček

100g pohankové mouky

100g třtinového cukru

80g kokosového oleje

100ml kokosového mléka (recept zde)

200g čokolády (60%)

2 lžíce holandského kakaa

1 lžička jedlé sody

špetka soli

Postup:

1. V menším tlustostěnném hrnci na mírném plameni rozpustíme cukr na karamel. Postupujeme velmi opatrně, aby se nám karamel nepřipálil. Cukr přidáváme postupně na třikrát. Ve chvíli, kdy bude první část cukru rozpuštěná, přidáváme další. Jakmile budeme mít rozpuštěný všechen cukr, přidáme kokosový olej a důkladně promícháme. Nakonec přilijeme mléko a mícháme dokud se všechny ingredience nepropojí. Pokud budeme mléko přilévat studené, v karamelu se mohou udělat hrudky (které se po zahřátí opět rozpustí). Karamelovou směs odstavíme z plamene a necháme chladnout.

2. Troubu předehřejeme na 150° hornídolní ohřev. V 

míse smícháme všechny sypké ingredience tedy: mouku, vločky, kakao, sodu a sůl. Čokoládu si nasekáme na menší kousky (nebo použijeme čokoládové čočky).

3. Sypkou směs a karamelevou směs smícháme. Nakonec přidáme čokoládové kousky.

4. Na dva plechy vyložené pečícím papírem lžičkou dávkujeme těsto. Množství je cca na 30 - 35 sušenek. Mezi jednotlivými sušenkami necháváme rozestupy, aby se v troubě nespekly. Pečeme 12 minut a po vytažení necháme dochladnout na plechu. Ve vzduchotěsné nádobě vydrží dva až tři týdny.