Kokosovo-čokoládový koláč

21.10.2017

Podzim a chladnější počasí je tu a já mám pořád chuť na čokoládu. Když jsem koláč upekla a chtěla ho jít nafotit, spontánně jsem se rozhodla, že bude skvělé vyrazit ven, protože počasí a podzimní sluníčko k tomu přímo vyzývalo. Nabalila jsem koláč, děti, foťák a vyrazily jsme. Jenže potom jsem měla domluvené už nějaké srazy a předávání věcí, takže jsme vlastně celý den strávily venku (i s koláčem ve formě). Díky tomu ho ale ochutnalo poměrně velké množství lidí a všichni se jednohlasně shodli na tom, že je skvělý. Není zrovna dvakrát nejzdravější, ale je opravdu výborný, a navíc jednoduchý na přípravu, takže jednou za čas, proč ne.

Recept vznikl takovou náhodou. Vždycky, když vyrábím kokosové mléko (recept zde), přemýšlím, co podniknout se zbytky po jeho výrobě. No, a tak jsem je místo mouky použila do těsta na koláč. Díky tomu je koláč i bez lepku. Pokud ovšem zrovna zbytky kokosu nemáte, klidně použijte strouhaný kokos, mleté lískové oříšky, mandle, vlašské ořechy nebo zbytky po jiném rostlinném mléce např. mandlovém (zde). Pokud máte po ruce ovoce, klidně na vrch koláče nějaké přidejte. Já ho mám nejraději jen z čokolády, protože konzistencí připomíná brownies. V receptu uvádím několik lžic vaječného likéru, ale pokud ho po ruce nemáte, použijte klidně samotný rum nebo jiný likér. Alkohol je zde spíš jen na ozvláštnění chuti a na vůni, takže i když ho vynecháte, výsledek vás nezklame.


15 minut + 40 minut pečení


Ingredience:

4 šťastné vejce

100 g třtinového cukru

100 g másla

120 g hořké čokolády (alespoň 60% )

100 g kokosové drti po výrobě kokos. mléka (mletých mandlí / lískových ořechů / kokosu...)

2 lžíce kvalitního kakaa holandského typu

2-3 lžíce vaječného likéru (rumu)

špetka soli

Postup:

1. Předehřejeme si troubu na 180° horní-dolní ohřev. Vyložíme si dortovou formu o průměru 24 cm pečícím papírem nebo ji vymažeme máslem.

2. Máslo s čokoládou necháme rozpustit nad vodní lázní. (Pasující misku umístíme na hrnec s vodu tak, aby se miska nedotýkala vodní hladiny, a zahříváme. Horká pára rozpustí čokoládu a máslo.) Do rozpuštěné čokoládové směsi vmícháme vaječný koňak a necháme vychladnout.

3. V míse vyšleháme bílky se špetkou soli na tuhý sníh. Šleháme na nejnižší otáčky, díky tomu se v bílcích vytvářejí menší bublinky a sníh je tak stabilnější a lépe drží. 

4. V jiné míse si vyšleháme žloutky s cukrem do světlé nadýchané pěny. Do žloutkové směsi postupně vmícháme čokoládovou směs a poté i kokosovou drť s kakaem. Můžeme vmíchávat mixérem nebo metličkou. Nakonec opatrně do směsi zabalíme stěrkou sníh. Sníh zapracováváme nadvakrát a jen tak dlouho, aby se spojil s těstem. Pozor, abychom těsto nepřepracovali. Sníh by poté klesl a koláč by v troubě nevyběhl.

5. Těsto přemístíme do připravené formy, uhladíme povrch a můžeme ho lehce posypat trochou kokosové drti (nebo poklást ovocem). Pečeme 35-40 minut. Střed koláče by měl být při vytahování z trouby stále pohyblivý. Jakmile koláč vychladne, těsto ztuhne, ale bude pořád trochu lepivé.