Levandulové sušenky

24.07.2017

Pro levanduli mám slabost. Asi jste si toho už všimli podle množství levandulových receptů tady na blogu. Každou sezónu dělám z levandulové úrody sirup a zbytek květů nasuším. Celý rok pak můžu péct tyhle sušenky. Všude, kam je přinesu, sklízí úspěch. Když jsem je jednou prodávala na food akci, vyprodaly se úplně první a na někoho se ani nedostalo. Doma už peču vždycky ze dvou dávek a mám tak zdravou svačinu pro děti stále po ruce. Sušenky jsou zdravé, nenáročné na suroviny, rychlé a opravdu skvělé. Co víc si přát.


20 minut 


Ingredience:

230g celozrnné mouky

20g ovesných otrub

125g změklého másla 

100g třtinového cukru

1 vejce

2 lžíce mléka

1 1/2 lžíce sušené levandule


Postup:

1. Všechny ingredience smícháme v míse. Nejdřív mícháme vidličkou a ke konci pracujeme rukama. Hotové těsto rozdělíme na poloviny a z každé vyválíme váleček o průměru cca 5-7 cm. Válečky z těsta zabalíme do potravinové fólie a necháme ztuhnout v lednici aspoň hodinu. Ideálně do druhého dne.

2. Troubu předehřejeme na 180°C horkovzduch. Vyložíme si dva plechy pečícím papírem.

3. Vychlazené těsto krájíme na plátky silné cca 3-4 mm. Vzniknou nám tak kolečka, která můžeme lehce zploštit vidličkou.

 Vznikne nám tak na sušenkách vzorek. Nebo můžeme použít razítka k tomuto účelu určená. 

4. Sušenky pečeme 10-15 minut do zlatohněda. Po úplném vychladnutí skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, kde vydrží až tři týdny.

TIP: Sušenky můžete udělat i veganské. Vejce nahraďte dvěma lžícemi jablečného pyré. Máslo použijte rostlinné (výborné je ALSAN-bio) a mléko rostlinné například kokosové nebo mandlové.